Zasiłki

Zasiłek przedemerytalny – dla kogo?

Gdy nie osiągnęliśmy jeszcze wieku emerytalnego a niewiele nam do tego brakuje i nie możemy znaleźć pracy możemy pobierać świadczenie w postaci zasiłku przedemerytalnego.

Warunki otrzymania zasiłku przedemeytalnego

Aby jednak dostać taki zasiłek przedemerytalny musimy spełniać kilka podstawowych warunków. Mówimy tutaj o pobieraniu przez co najmniej 180 dni zasiłku dla bezrobotnych, status bezrobotnego i co ważne taka osoba w okresie pobierania zasiłku dla bezrobotnych nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej albo zatrudnienia w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych. Do tego, żeby otrzymać zasiłek przedemerytalny trzeba złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w terminie nieprzekraczającym 30 dni od dnia wydania przez powiatowy urząd pracy dokumentu poświadczającego 6-miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Składanie wniosku o zasiłek

Wszystkie osoby spełniające wymogi i mogące ubiegać się o otrzymanie zasiłku przedemerytalnego muszą w określonym czasie złożyć odpowiedni wniosek w placówce ZUS odpowiadającej miejscu zamieszkania lub drogą elektroniczną poprzez profil zaufany, na stronie internetowej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do tego zasiłku przysługuje już od następnego dnia od dnia złożenia wniosku wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Są to ksero dokumentu potwierdzającego datę urodzenia np. dowodu osobistego, świadectwa pracy – zarówno za okresy składkowe oraz nieskładkowe, przyczynę rozwiązania stosunku pracy, dokument potwierdzający zatrudnienie w ramach prac interwencyjnych lub robót publicznych (jeżeli takie występuje), postanowienie sądu o ogłoszeniu upadłości w przypadku osób, które prowadziły pozarolniczą działalność, dokument potwierdzający, że dana osoba jest bezrobotna, dokument informujący, że dana osoba nie odmówiła podjęcia zatrudnienia z urzędu pracy.

Wysokość zasiłku przedemerytalnego

Wysokość zasiłku przedemerytalnego nie jest jakąś zawrotnie wysoka wartością, ale jest ona wyższa niż w przypadku zasiłku dla bezrobotnych. W 2019 roku osoby, które spełniały wymagania, mogły liczyć na zasiłek w wysokości 1140,99 zł brutto. W porównaniu z rokiem poprzednim jest to o kilkadziesiąt złotych więcej, a związane jest to z okresem waloryzacji. Dodatkowo w przypadku pobierania zasiłku przedemerytalnego możliwe jest posiadanie dodatkowego źródła dochodów. Zasiłek przedemerytalny zostanie jednak proporcjonalnie obniżony, tak aby nie został przekroczony konkretny próg, ale wysokość świadczenia przedemerytalnego nie może być niższa niż 570,50 zł.

Jeżeli przychód jednak przekroczy wartość 70% przeciętnego wynagrodzenia za pracę, to zasiłek przedemerytalny zostanie wstrzymany. Inną opcją, dla osób, które przez okres ostatnich 60 miesięcy nie prowadziły działalności gospodarczej, a pobierają zasiłek przedemerytalny, jest działalność nierejestrowana. Zatem wysokość zasiłku przedemerytalnego nie zwali nas z nóg a pozwoli jedynie zakup podstawowych rzeczy potrzebnych do życia, chociaż pewnie i nie zawsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.