Działalność

Rejestr działalności gospodarczej

Każda osoba, która chce zostać przedsiębiorcą musi mieć świadomość kilku istotnych punktów które ma obowiązek zrobić żeby jego firma była legalna oraz zgodna z prawem. W zależności od formy prowadzonej działalności, będzie ona podlegała do rejestru tzw. CEIDG lub KRS.

Formy prowadzenia DG

Forma prawna działalności to po prostu rodzaj prowadzonej działalności. Przyszły przedsiębiorca może wybrać rodzaj który mu najbardziej odpowiada. Oto formy prowadzenia działalności:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza
  • spółka handlowa
  • spółka cywilna

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej – jak działa?

Rejestr działalności gospodarczejCentralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) stanowi rejestr działalności gospodarczej przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Warto zaznaczyć że przedsiębiorcami są tutaj osoby fizyczne. W centralnej ewidencji działalności gospodarczej znajdują się wpisy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, tj. jednoosobowych działalności gospodarczych lub wspólników (osób fizycznych) prowadzących działalność w ramach spółki cywilnej. Ważne jest to, że CEIDG to nie jest rejestr spółek cywilnych.

Osoba wpisana do rejestru CEIDG jest zobowiązana umieszczać numer NIP na wszelkich dokumentach pisemnych, dotyczących swojej działalności.Informacje na temat przedsiębiorców są jawne w internetowym systemie CEIDG za wyjątkiem m.in. numeru PESEL, daty urodzenia oraz danych kontaktowych. Każdy może sprawdzić, czy konkretna firma figuruje we wpisie.

Krajowy Rejestr Sądowy

Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) jest to rejestr przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą  w formie spółki prawa handlowego, tj.:

  • osobowej – spółka komandytowa, partnerska, jawna, komandytowo – akcyjna
  • kapitałowej – spółka z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjna

Warto zwrócić uwagę na to, że w KRS nie znajdują się osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i spółki cywilne a przedsiębiorcy będącymi osobami prawnymi lub jednostkami organizacyjnymi niemającymi osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną (tzw. ułomne osoby prawne).

Podstawową różnicą między osobą fizyczną a osobą prawną jest to, że osobą fizyczną jest każdy człowiek niezależnie od wieku, płci, stanu zdrowia fizycznego i psychicznego. Osobami prawnymi są Skarb Państwa i jednostki organizacyjne, którym przepisy szczególne przyznają osobowość prawną. Od momentu zawiązania osoby prawnej staje się ona podmiotem praw i obowiązków oraz może już być uczestnikiem obrotu prawnego. Nie może jednak jeszcze zaciągać we własnym imieniu zobowiązań, ani nabywać praw. Tak więc zdolność prawną będzie miała na przykład spółka akcyjna lub spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, która występuje już w obrocie, ale nie może jeszcze występować we własnym imieniu.

Rejestr KRS jest jawny tak jak w przypadku CEIDG, czyli każdy może sobie sprawdzić go w internecie lub uzyskać poświadczone odpisy, wyciągi, zaświadczenia i informacje z rejestru. Każdy, bez ograniczeń może również przeglądać papierowe akta rejestrowe w sądzie prowadzącym rejestr danego podmiotu gospodarczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.